Ještě před tím, než vás bude zajímat, jak dlouho platí stavební povolení je potřeba vědět, o co se vlastně jedná. Stavební povolení vám umožnuje zahájit stavbu rodinného domu nebo dělat úpravy, které viditelně zasahují do dispozice bytu. V České republice při vyřizování stavebního povolení jste nucení navštívit stavební úřad, který vám buď návrh schválí nebo zamítne. Jestliže máte zájem o schválení vašeho návrhu, budete muset počítat se splněním několika podmínek.

Kdy není potřeba mít stavební povolení?

Samozřejmě i tady nechává stavební úřad mírnou rezervu, takže není nutné žádat kvůli každé maličkosti o stavební povolení. Jestliže se jedná o zahradu, určenou pro rekreaci, kde plánujete stavbu bazénu nebo malého zahradního domku, můžete zůstat klidní. Malým zahradním domkem se rozumí stavba do 40 m2 nepřesahující hranici pěti metrů do výšky.

Rekonstrukce v panelovém domě zůstává taktéž bez stavebního povolení. Ovšem je potřeba se držet pravidel! O stavební povolení nemusíte žádat pouze v případě, že nebudete zasahovat do dispozice bytu. Půjde-li tedy opravdu čistě jen o rekonstrukci, nemusíte zbytečně vyřizovat potřebné dokumenty pro stavební povolení.

Další kategorií, která patří před stavební povolení je ohlášení stavby. Do této kategorie se řadí rekonstrukce panelového bytu, ve kterém budete zasahovat do dispozice, ale nikoliv do konstrukce. V praxi to znamená, že spojíte dvě místnosti v jednu pomocí malých úprav. Stavební proces by neměl zasahovat do konstrukce. Možná se budete divit, ale své místo si tu najde i stavba rodinného domu s plochou do 150 m2.

Stavební povolení aneb tady se tomu už nevyhnete

Jedná se o rekonstrukce panelového bytu, kde dojde při zásahu do dispozice také ke změně nosných konstrukcích. Mimo jiné zde najdete také stavby rodinných domů přesahující plochu 150 m2. V takovém případě se stavebnímu povolení nevyhnete. Při výběru stavební firmy však můžete zůstat bez starostí. V dnešní době téměř každá společnost nabízí vyřízení stavebního povolení v ceně.

Jak dlouho platí stavební povolení

Přecházíme na to nejdůležitější a tím je, jak dlouho platí stavební povolení. Proběhne-li vše hladce, získáte stavební povolení do 60 dnů od splnění všech podmínek stavebního úřadu. Od doby, kdy budete mít stavební povolení vám běží dvouletá lhůta. Tato lhůta značí, kdy je potřeba nejpozději začít se změnami, o které jste u stavebního úřadu žádali. Nemusíte mít strach, pokud si myslíte, že tento termín nestihnete. U stavebního úřadu můžete požádat o odložení, kdy bude vaše žádost opětovně posuzována úřadem.