Čeká nás sice zimní období, ale i přes to si ukážeme, jak pěstovat bylinky na zahradě. Navíc nikde není psáno, že nemůžete pěstovat bylinky ve svých zimních zahrádkách nebo doma. Bylinková zahrada, ať už zimní nebo letní dokáže skvěle provonět i své okolí. Není tedy špatné je na pár svých místečcích mít. Tyto rostlinky mají pro lidi blahodárný vliv, a právě z tohoto důvodu se často nacházejí i v domácnostech.

Bylinková zahrada

Bylinková zahrada je skvělou volbou, která může celé vaší rodině přinést i potřebný užitek. Rozhodně byste však měli být opatrní na škůdce, kteří se mohou v rostlinkách objevovat. Určitě nemáte zájem o to, aby se škůdci na bylinkách maximálně vyřádili a vám tak následně zbyly pouze oči pro pláč. Buďte tedy po celou dobu pěstování bylinek obezřetní, aby si pochutnala celá vaše rodina. Výhodou pěstování v zimních zahrádkách je menší výskyt škůdců, kteří by mohli bylinky napadnout.

Škůdci na bylinkách

Ještě, než se pustíme do tipů a rad, jak pěstovat bylinky na zahradě, přejdeme napřed ke škůdcům. Z větší části se jedná o nezvané návštěvníky, které mnohdy nevidíte ani lidským okem. Škůdci na bylinkách dokážou znepříjemnit venkovský život na tolik, že o pěstování pomalu, ale jistě ztrácíte zájem. Jak se však říká, nikdy nic nevzdávejte, protože na každý problém existuje milion řešení. Přesně tak, a to stejné platí i v případě škůdců. Vždy bude záležet na tom, kdo se zrovna obydluje na vaší zahrádce. Netýká se to pouze bylinek, ale celé zahrádky. Udělejte tedy důkladnou očistu na všech místech, kde se vyskytují i nevyskytují rostlinky.

Přecházíme na odstraňování škůdců

Během podzimu byste se měli věnovat rytí, které odstraní velké množství larev a kukel. Kromě toho není od věci postupně sklízet všechno listí padající na vaši zahrádku. Jedná se pouze o začátek podzimu, kdy se stromy tzv. svlékají. Škůdci na bylinkách nemají příliš rády vodu, jestliže tedy zapojíte hadici a pustíte mírný proud, můžete se jich jednoduše zbavit. Pokud vás však otravuji na takové úrovni, že to již nelze odstranit přírodně, využijte různé přípravky.

Jak pěstovat bylinky na zahradě?

Bylinky při pěstování nemají příliš náročný řád, což vám dává příležitost, navrhnout si zahrádku podle sebe. Co to znamená v praxi? Jednoduše řečeno nemusíte mít stanovená místa pro každou bylinku zvlášť. Nebojte se míchat a vypěstovat tak vedle sebe jak trvalé, tak jednoleté bylinky. Uvidíte, jak bude vaše zahrádka hrát všemi barvami, které tyto vzácné rostlinky mohou mít. V zimních zahrádkách, kdy se do pěstování pustíte například na podzim, to bude platit dvojnásobně.

Jak pěstovat bylinky na zahradě v zimě i létě
Jak pěstovat bylinky na zahradě v zimě i létě

Bylinky a vyvýšené záhonky

Snažíme se poukázat na to, jak pěstovat bylinky na zahradě efektivně a snadno pro maximální pohodlí zahrádkářů. Vyzkoušet můžete vyvýšené záhonky, které zvlášť u bylinek velmi oceníte. Proč si neulehčit práci, když je to možné? Odjakživa platí, že zahradničení nepatří mezi snadné činnosti. Jen si představte to neustálé ohýbání a starost o každou rostlinku jednotlivě. Vyvýšené záhonky vám tak mohou v mnoha ohledech pomoct. Pozor! Škůdci na bylinkách se vyskytují i ve výších místech. Není tedy pro ně žádný problém, dostat se i na takto vysoké bylinky.

Bylinková zahrada a dekorace

Bylinková zahrada může v sobě ukrývat i pár drobností, které však nebudou sloužit pouze pro hezčí efekt. Jednou z dekorací, která ovšem může i pomoct je kámen. Nejenom, že budou rostlinky krásně vynikat, ale pro teplomilné druhy bylin to je i poskytnutí maximální péče. V neposlední řadě, proti odpařování vody může pomoct například mulč.

bylinková zahrada
Bylinková zahrada