Listopad je ideálním měsícem pro zazimování jahod, abyste si jich mohli užívat i nadále. Nezáleží vůbec na tom, kde jsou jahody umístěny, jestli na balkóně či přímo na zahrádce. Pořád se jedná o plod, který potřebuje zimní spánek. Jak zazimovat jahody pro jejich plné přežití? V tomto článku se o tématu dozvíte veškeré důležité informace.

Jak zazimovat jahody?

Jahodník vás dokáže zasypat jahodami pouze tehdy, jeli o něj důkladně a s láskou pečováno. Zazimování jahod je tedy dobré provádět právě v tomto měsíci. Je to převážně z toho důvodu, že se ještě v České republice neobjevily první mrazy. Kromě toho byste rozhodně nebyli rádi, kdyby se vám během zimy v rostlinkách ukrývali škůdci. Teď jste určitě toho názoru, že by se jahodník měl každopádně vyvarovat mrazům. Jak toho docílit? Měli byste se seznámit s radami a tipy, jak zazimovat jahody.

zazimování jahod
Zazimování jahod

Zazimování jahod: začínáme

Pěstování jahod může být pro mnoho zahrádkářů obtížným procesem a není tedy na místě nechat přes zimu jahodník zemřít. Připravte během listopadu rostlinkám dokonalé podmínky k přežití a to tím, že začnete u jejich půdy. Plevelů byste se měli v první řadě zbavit a toho docílíte pomocí okopání v místě, kde se nachází záhonky. Následně jemně zasypte rostlinky k vrcholu, použít můžete například vámi celoročně sbíraný kompost.

Bod číslo II – co je potřeba udělat?

Špatně vypadající staré lístky, které se na rostlinkách nachází byste měli odstranit. V případě, že byste tak neučinili, mohli by se během zimy a jara na rostlinkách objevit škůdci, o kterých jsme se zmiňovali. Nebojte se také použít různé chemické přípravky určené pro jahodníky, které vám zaručí kvalitnější zimní péči. Většina zahrádkářů jistě bude velmi dobře znát metody přikrytí pomocí jakékoliv jemné textilie. Zvlášť ti zahrádkáři, kteří mají na svých zahrádkách borůvky, které přitahují hejna ptáků. Tak samo to udělejte i u jahod. Přece byste se nechtěli připravit o pěstování jahod na další sezónu.