Pokud přemýšlíte v příštím roce o vlastním rodinném domě, určitě byste se měli seznámit se základy. Věděli jste, jaký je postup při stavbě domu? S největší pravděpodobností odpovíte ,,NE“. Je to logické, jestliže jste se doposud o toto téma nezajímali. Konec konců vám váš vysněný rodinný dům postaví stavební firma, ale bez základních znalostí to nepůjde. Měli byste se orientovat, jak taková stavba vůbec probíhá a co je vaší povinností. Ukažte stavební firmě, že se neřadíte do kategorie laiků.

Postup při stavbě domu

Ještě před tím, než se budete dívat na rodinné domy a stavební firmy musíte si pořídit pozemek, na kterém je povoleno stavět. Pokud je vše v pořádku, tak je výběr pozemku čistě na vás. Bydlet tam budete vy se svojí rodinou a je tedy na vás, jaké faktory jsou pro vás nejdůležitější. Někteří preferují klid v okolí, jiní zase uvítají v blízkosti městskou dopravu.

Ušetřete si práci a vybírejte pozemek, na němž jsou připojeny inženýrské sítě. V případě, že by tomu tak nebylo, museli byste se o tyto věcí postarat vy. Jedná se o základní věc, pomocí které budete mít následně v rodinném domě elektřinu, vodovod a plyn. Zapojení je nutné provést před samotným začátkem stavby, a to z důvodu, že stavební dělníci budou tyto služby využívat. Jednoduše řečeno, žádná stavba by se bez vody a elektřiny neobešla. Pokud už vlastníte pozemek a jsou na něm připojeny inženýrské sítě, budete se muset rozhodnout pro projekt rodinného domu. S tímto budete muset zajít za architektem, který vám dle vašich představ vše vypracuje.

Materiál pro stavbu rodinného domu

Postup při stavbě domu zdaleka nekončí, jedna z nejdůležitějších věcí je materiál, který bude použit pro váš rodinný dům. Musíte se s partnerkou domluvit, jestli stojíte o zděný dům nebo dřevostavbu. Lidé stále upřednostňují zděné domy, i když se v posledních letech dřevostavba pěkně vyšvihla nahoru. Ať už sáhnete po jakémkoliv materiálu, nezapomeňte, aby byl zapsán v projektové dokumentaci.

Přecházíme na další krok, kterým je stavební povolení, aby se stavba mohla vůbec uskutečnit. Pokud svěřujete stavbu rodinného domu stavební firmě, máte téměř vyhráno. Stavební firma se vám o stavební povolení postará bez vaší přítomnosti pomocí pár dokumentů. Zde je potřeba uhradit mírný poplatek za vyřízení souhlasu stavebního povolení.

Postup při stavbě domu nekončí!

Mysleli jste si, že stavebním povolením to končí? Rozhodně ne! Jak je již uvedeno v odstavci nahoře, pokud si vyberete stavební firmu, o většinu dokumentů se vám postará. Je potřeba, abyste vybírali pečlivě a s dostatečným časem. Kvalitní stavební firma vám ulehčí spoustu papírování a pomůže vám se vším, co nebudete znát. Jestliže byste výběr firmy urychlili, nemuselo by to pro vás mít šťastný konec. Jakmile máte vybranou stavební firmu, může se začít stavět. Počítejte, že jen tak to nebude. Stavba rodinného domu není na lusknutí prstu a většinou to trvá několik týdnů. Mějte se stavební firmou smlouvu, ve které budou jasně dané podmínky a pravidla s dodáním klíčů od domu. Po dokončení domu se můžete začít stěhovat do vlastního bydlení.

Další zajímavosti: