Co obnáší starost o rodinný dům? Sdědili jste dům po rodičích nebo přemýšlíte, že si koupíte levný rodinný domeček? Jde o radost, ale zároveň i starost. Co je dobré si zjistit ještě před tím, než začnete konat?

Rodinný dům – zvažte plusy a mínusy

Pokud se jedná o starý rodinný dům je tady otázka, zda se pustit do rekonstrukce nebo demolice. Co s pozemkem, jestliže se rozhodnete pro demolici? Na výběr máte prodej nebo stavbu nového rodinného domu.

U dědictví máte variantu navíc, kterou je okamžitý prodej rodinného domu. Tuto variantu využívají nejčastěji lidé, kteří jsou zvyklí na život v bytě a nechtěji se starat o rodinný dům. Navíc jestli se dům nachází několik desítek kilometrů od vašeho současného bydliště, je prodej asi nejlepší cestou.

Je zapotřebí zvážit všechny klady a zápory. Určitě je na místě sepsat si na papír body, které rozhodnou o prodeji. Necítíte se na víkendové chalupaření a už vůbec ne na stěhování? Poté je odpověď jednoduchá. Záleží také, kde se dům nachází a jak daleko je veškerá občanská vybavenost a to včetně práce.

Rozhodli jste se, že se do rodinného domu nastěhujete? Nebo plánujete nákup staršího domečku, který není úplně v ideálním stavu? Zájemci si myslí, že koupi starého rodinného domu ušetří finanční prostředky.

Koupě staršího rodinného domu

Pozor! Koupě staršího domečku se může v budoucnu ukázat jako životní chyba. V případě, že nemáte na vybranou vás jistě zajímá, jak s domem kromě prodeje naložit. Proberte s odborníky veškeré kroky, které je nejlepší udělat. Profesionálové vám poradí, jestli se ve vašem případě vyplatí rekonstrukce nebo bude lepší nechat dům zbourat a postavit nový. Dům může být tak poškozený, že nic jiného než demolice vám nebude povoleno.

Stavbu nového rodinného domu můžete udělat podle svých představ. V žádném případě se do stavby domu nepouštějte svépomocí, pokud se v oboru nepohybujete. V budoucnu by se mohly ukázat chyby, které jste při stavbě provedli a ty by vás mohly stát další finanční prostředky.