Ať vás do malování přinutili mastné skvrny na zdi nebo cokoliv jiného, je potřeba si zkontrolovat množství starých vrstev. Rozhodně byste se do malování neměli pouštět, pokud byste na zdi viděli příliš mnoho vrstev starých barev. Je to z toho důvodu, že by se nová barva nemusela uchytit tak, jak byste si zrovna přáli. Následně by snadno mohlo docházet k odlupování. Škrábání stěn před malováním by vás v takovém to případě neminulo.

Škrábání stěn před malováním

Škrábání stěn není práce na deset minut, a tak je nutné si důkladně promyslet, jestli je to u vás opravdu zapotřebí. Jestliže jsou však skvrny na zdi příšerné, a navíc je v místnosti obrovské množství vrstev, není nad čím přemýšlet. Počítejte ovšem s tím, že vám škrábání stěn před malováním nějakou tu hodinku zabere.

Krok 1: příprava

Nábytek a veškeré věci, které se v místnosti nacházejí by vám při škrábání stěn zavázely. Není tedy na škodu je odtáhnout nejlépe do jiné místnosti, jestliže to tedy váha a vaše síly umožnují. Pokud by to nebylo možné, zařiďte alespoň přikrytí nábytku, který v místnosti zůstal. Na podlahu použijte pár rozřezaných krabic, aby se špína a nepořádek ze stěn nedostali tam, kde nemají. Kromě krabic může být skvělým řešením kvalitní folie. Folii byste rozhodně měli použít také na skla v oknech a dveře.

Krok 2: škrábání stěn

Přecházíme k tomu nejdůležitějšímu a tím je samotné škrábání stěn. Ještě před tím, než se však do činnosti pustíte byste měli znát jedno důležité pravidlo. Zeď je nutné pořádně namočit, a to převážně proto, aby vám následná práce šla od ruky. V případě, že byste tak neučinili, s největší pravděpodobností by vám to vůbec nešlo. Stejně tak nesmíte začít těsně po namočení zdí, ve finále totiž vynaložíte mnohem vyšší úsilí a podrobujete se riziku poškození štuku.

Jestli je voda dostatečně vsáknutá, můžete se pustit do škrábání stěn před malováním. Doporučujeme začít u stropu, který pro vás bude mnohem obtížnější než následné stěny. Na činnost si vezměte malířskou patentní škrabku, kterou držte v mírném úhlu. Jedině tak minimalizujete riziko, co se týče poškození štuku.

Krok 3: čištění zdí

Oškrábaný nátěr, který je po dokončení práce na zemi se vám bude snáz uklízet až na další den. To je ideální doba na to, aby mohl dostatečně zaschnout a vy ho tak mohli posbírat během pár minut. Na co ovšem nesmíte zapomenout je umytí zdí. Pomocí špachtle se vám nepodaří odstranit všechnu staru malbu a mírné opláchnutí tedy neuškodí.