Přemýšlíte nad rekonstrukcí domu nebo bytu a jste na vážkách, jakou smlouvu zajistit, aby vás neokradli? Smlouva o dílo je při rekonstrukci nebo stavby domu přímo nutností. Proč nevyužít kupní smlouvu? Lidé si často pletou tyto dva pojmy. Pokud si necháte vyrobit například nábytek a veškeré věci zajistí druhá strana, je výhodnější kupní smlouva. Smlouva o díle je určená těm, kteří si zajistí materiál sami a práci poté přenechají odborníkovi.

Smlouva o dílo i v případě stavby rodinného domu

Vyjímka nastává v případě, necháte-li si postavit dům u stavební firmy. V takové situaci je zcela jedno, zda půjde o materiál ze strany dodavatele nebo z vaší strany. Při stavbě rodinného domu budete vždy podepisovat smlouvu o díle, tedy alespoň byste měli. Jestliže se stavební firma cuká a smlouvu nedodá v rozumný termín, využíjte služeb jiné společnosti. Stavební firma, která se považuje za kvalitní, bude si vážit vaší důvěry a vše zajistí v domluvených termínech. Stejné pravidla budou platit při rekonstrukci koupelen nebo oprav různých potřebných věci.

Zájemce o rekonstrukci nebo stavbu rodinného domu bude jako první zajímat konečná cena. Cena se bohužel při takových činnostech přesně odhadnout nedá, takže je dost pravděpodobné, že ve smlouvě bude uvedena orientační částka. Nedívejte se na cenu jako na hlavní bod za účelem úspory finančních prostředků.

Levná rekonstrukce se nemusí v budoucnu vyplatit

Levná práce vám může ušetřit finanční prostředky pouze dočasně. Za špatnou práci totiž ve finále zaplatíte mnohonásobně vyšší částku než by vás stála rekonstrukce u kvalitní firmy. Jak ale zjistit, o kolik procent se může konečná cena lišit? S odborníkem se zkuste rozumně domluvit podle počtu odhadovaných hodin a hodinovém sazebníku. Není špatné si určit, o kolik procent může být cena jiná po dokončení zakázky.

Smlouva o dílo by měla obsahovat veškeré důležité inforamce o tom, kdy si budete moci dokončenou práci převzít. Mimo jiné by ve smlouvě mělo být napsáno, jak dlouhá je záruční doba. Trvejte také na tom, že dům nebo byt bude po předání v uklizeném a čistém stavu, jako tomu bylo po předání firmě.

Další zajímavé články: