Souhlas souseda se stavbou plotu je jedna věc, mnohem důležitější je však vědět, zda potřebujete povolení od úřadů. Od 1. 1. 2018 platí nový zákon upravující povolovací systém ohledně staveb, do kterých patří mimo jiné i stavba plotu. Před stavbou plotu je potřeba znát, zda máte ohlašovací povinnost vůči stavebnímu úřadu nebo rovnou musíte mít v ruce stavební povolení.

Není to tak složité, jak to vypadá

Nemusíte se obávat, na stavbu plotu není potřeba běhat po městě a čekat několik dní na povolení od stavebního úřadu. I přes to, že se jedná o stavbu, je plot od těchto věcí osvobozen díky novele zákona. Jak jsme již napsali v odstavci výše, změny nabily platnost od roku 2018. Tím to nekončí, dozvěděli jste se, že tyto dokumenty nejsou nutností a ihned se vrháte na stavbu? Měli byste přibrzdit. Ke stavbě plotu je potřeba vyplnit jednoduchý formulář, který zvládne opravdu každý.

Územní souhlas a umístění stavby – kdy ano a kdy ne?

Tady je vaší povinností si zjistit, jak vysoký chcete mít plot. Pokud by váš plot nepřesahoval výšku dvou metrů, nemusíte se ničím zdržovat. Jestliže by tomu však bylo naopak a plot by přesahoval hranici dvou metrů, museli byste mít ke stavbě územní souhlas. Kromě toho je nutné si pohlídat, kde budete zmiňovaný plot stavět. Jedná-li se o váš pozemek, nebudete ke své stavbě potřebovat nic navíc. V opačném případě, kdy stavíte na veřejném prostranství si musíte zajít pro rozhodnutí o umístění stavby.

Souhlas souseda se stavbou plotu

Pokud už máte vše vyřízené, můžete s klidnou hlavou přejít k dalšímu kroku, kterým je souhlas souseda. Mnoho obyvatel se ptá, zda je pro tuto činnost vyžadován písemný souhlas od všech sousedů. Odpověď je jednoduchá, záleží, o jakou stavbu plotu se jedná. Jestliže nebudete ke své stavbě potřebovat územní souhlas a rozhodnutí o umístění stavby, můžete i zde zůstat klidní. Souhlas souseda se stavbou plotu v takových případech nepotřebujete. Jak se ale k celé věci postavíte je zcela na vás. Pro udržení dobrých sousedských vztahů byste rozhodně měli obejít všechny své sousedy a alespoň je informovat.