Jako majitel rodinného domu si možná pokládáte otázku, jestli zateplovat nebo nezateplovat váš dům? Ať už si na internetu přečtete několik článků, konečné rozhodnutí bude na vás. Rok od roku stoupají ceny za stavební práce, a to je důvod, abyste se rozhodnuli co nejdříve. Záleží také, jaké máte úmysly do budoucna s rodinným domem a podle toho byste se měli rozhodovat.

Zateplovat nebo nezateplovat?

Stavíte-li nový rodinný dům, musíte si položit otázku, jaké použijete cihly. Zda se přikloníte variantě s nižší centimetrovou velikostí nebo vyšší. Pokud myslíte už do budoucna, měli byste volit cihly 44 cm, které vydrží mnohem déle než například 30 cm. Kromě toho lidé v dnešní době raději sáhnou po nízkoenergetickém nebo pasivním domu. Zdící materiály se neustále posouvají dopředu, takže jsou mnohem kvalitnější, než tomu bylo v minulosti. Na druhou stranu je pochopitelné, že ne každý si může zateplování dovolit. Tím, že roste kvalita a sazba za práci, rostou i celkové náklady na zateplování.

Jak zateplit dům?

Odpověděli jste si na otázku, jestli zateplovat nebo nezateplovat rodinný dům? Vaše odpověď byla ano? Jak zateplit dům, aby celková práce měla smysl? Zateplení rodinného domu vyžaduje důkladné naplánování a prostudování toho, co je nezbytné před začátkem vyřídit. Jako první byste si měli pomocí energetického specialisty nechat vypracovat posudek a projektovou dokumentaci. Tyto dokumenty slouží k tomu, aby vám byla doporučena správná tloušťka zateplovacího systému.

Zvládli jste úspěšně první krok a nevíte, co máte zařídit, abyste mohli pokračovat? Teď vás čeká jeden z nejtěžších kroků, a tím je výběr stavebního materiálu. Jestliže si myslíte, že materiál ošidíte nízkou cenou, jste na omylu! Na stavebních materiálech se rozhodně nevyplácí šetřit. To by se vám lehce mohlo v budoucnu vrátit. U levných izolantů nečekejte požadované hodnoty, které by tento materiál měl obsahovat.

Zateplení rodinného domu vyžaduje dostatečnou tloušťku izolantu

V dnešní době díky rychle rostoucímu stavebnímu oboru se doporučuje izolovat tloušťkou 14 až 16 cm. Jde o tloušťku, která je podle stavebních odborníků ideální volbou. Nemusíte se bát, že by se vám výběr této tloušťky prodražil. Nárůst sice ve faktuře bude znát, ale nepůjde o příliš vysoké číslo. Účtována vám bude cena pouze za přidání objemu použitého izolačního materiálu. Na závěr byste si měli vybrat kvalitní stavební firmu, která má s tímto procesem bohaté zkušenosti. Zateplení rodinného domu je potřeba provést profesionálně a v žádném případě byste se do této práce neměli vrhat svépomocí.